Hille Saarepuu: Suusatamisest — Team Haanja

Hille Saarepuu: Suusatamisest

Avaldatud: 22.09.2017

Miks neid ridu kirja panen??? Ei oska isegi sellele küsimusele vastust leida.

Proovin lihtsalt inimlikult mõnedest asjadest rääkida.

Oli 80-ndate aastate algus- kuulusin sel ajal ise naiste murdmaakoondisesse. Treenisime noore treeneri Mati Alaveri käe all. Mulle ei meenu isegi treeningud niivõrd kui see, mis sellega kaasa käis. Peale igat treeningut tuli Mati ja kirjutas kõik üles, mida tegime-kuidas enesetunne- missugused pulsid-taastumine. Meie naersime, et meil endalgi treeningpäevikud ja paneme sinna kirja… Kuid tema jätkas oma kirjapanekuid. Alles hiljem olen saanud aru, et ta tegeles oma süsteemi otsimisega.

Selgelt on meeles, kuidas Mati käis minuga rääkimas, kui olin teinud otsuse pere kasuks ja loobunud treenimisest. See ei olnud üks kord, vaid ikka päris mitmel korral püüdis mind veenda suusatamisega jätkama - ta uskus minu sportlikku saavutusvõimesse.

Läks mööda mitmeid aastaid, ka mina olin lõpetanud ülikooli, peres oli kasvamas kolm last Anti-Asko-Kertu. Isegi lapsepuhkust ei võtnud ma sel ajal, sest enne Asko sündi suri minu treener Maret Lukin ja mina tahtsin olla toeks-abiks Laur Lukinile. See oli Laurile tohutult raske aeg ja mina sain olla tööalaselt tema kõrval- aidata, toetada ja õppida. Tänu Laurile kasvasin ma treeneriks. Lauri õpilastest on tänaseks suusatamise juurde jäänud paljud tema õpilased- Mati Alaver, Külli Hallik, Kerstin Margus, Raul Olle, mina ja nagu Võru Suusaklubi noored treenerid Asko Saarepuu ja Mario Oha ( mõlemad treenisid minu käe all) ütlevad, et ka nemad on Laur Lukini koolkonna produktid.

Oli aasta 1997, juba oli murdmaasuusatamine jõudnud tulemusteni. Mati töötas usinasti edasi. Ühel treenerite kokkusaamisel tutvustas ta oma utoopilisi eesmärke ehk jõuda tiitlivõistlustel medaliteni. Tulid uued teostust nõudvad sõnapaarid, taustajõud ning sponsorsüsteem. Ja kes sellega tegelema hakkas, oli Mati ise. Treeneriameti kõrvalt hakkas ta otsima mehi, kes suuski määriksid, otsis rahalisi vahendeid treenimiseks ning laagrite korraldamiseks. Samuti aitas ta käima panna ja otsis rahalised vahendid noorteprojektile TEAM 2000 ( selle projekti treeneriteks olid Jaanus Teppan ja mina). Suusatamisel läks hästi ja ega siis ei jäetud märkamata ka erinevates piirkondades töötavaid noortetreenereid. Igal kevadel kutsuti noortega hästi töötavad treenerid kokku ja jagati tunnustusi, ka rahalisi preemiaid. Et see kõik sai teostuda, tegi ju keegi tööd ning mitte vähe. Ütlesin juba sel ajal, et mul on au olla suusatamise juures sellel perioodi, kui kõik läheb hästi. Kui mu oma laps jõudis 2006 Torino OM-le,  oli ikka hea tunne küll. Eks ikka veidi kripeldas, et medalite saju all ei paistnud tema sprindi 8-s koht mingi erilise saavutusena, kuid stabiilselt head sõidud olid minu jaoks ikka suur tunnustus.

Tegelikult polegi see eelnev peensusteni oluline. Tähtis on, et väga paljud inimesed tegid tohutult tööd, nägid vaeva, uskusid ning panid ka teised uskuma. Mis ma öelda tahan, on hoopis see, et sain töötada sel ajal, kui suusatamisel läks hästi ja töötan treenerina ka nüüd, kui murdmaasuusatamisel ei lähe kõige paremini. Ma ei saa seda kõike unustada ja maha talluda, mis on olnud. Ma austan ning tunnustan Mati tööd. See pole lihtsalt sõnakõlks – tean, et see kõik tuleb tehtuga välja teenida. Ja veel, mitte kordagi ei mõtle ma halvustavalt ühestki teisest suusaalast. Elan alati kaasa, kui kellegil läheb hästi. See kõik, mis toimub, on murdmaasuusatamise siseasi ning murdmaainimesed peavad siin ka lahendusi otsima-leidma. Parim ravim, mis aitab, on head tulemused. Et häid tulemusi saavutada tuleb tohutult tööd teha. Mitte kedagi ei saa panna vägisi uskuma olematutesse asjadesse, et panen asjad paberile, nipsutan sõrme ja kõik hakkab toimima.

Kõige toimuva taustal olen leidnud ennast mõttelt – kas ma tahan olla suusatreener või peaksin hoopis midagi muud tegema??? … Aga minu käe all harjutab praegu 30 särasilmset last, kes aitavad mul need mõtted peast pühkida.

Lugupidamisega Hille Saarepuu

Foto: Liis Kipper