Laur Lukin: Suusad libisema — Team Haanja

Laur Lukin: Suusad libisema

Avaldatud: 22.09.2017
Olen olnud suusatamise juures palju aastaid, esimest korda panin 10-ne aastaselt kaitseliidu laiad suusad alla 1947.aastal ja tänaseni pole jätnud suusatamist ühelgi talvel vahele.

Nüüd pensionil olles jälgin suusatamist ja teisi spordialasid televisiooni viiel erineval kanalil. Töö tõttu suusatreenerina olin paljude aastate jooksul kursis suusaföderatsiooni ja suusaliidu tööga. Nendest on meelde jäänud ikkagi positiivsed mälestused. Uuendused ja noorendused on alati mingis võtmes toonud positiivsed lahendused. Kas see iga kord nii ka läheb, on iseküsimus. Praeguses vabas Eestis valitseb igas valdkonnas vaba konkurents. Spordis on see alati nii olnud. Kui tahad kedagi võita, toimub see konkurentsi korras, mitte keeldude või käskude abil. Meedias on kuulda olnud vastakaid arvamusi, kuidas suusatajate Team Haanjast lahti saada. Vikerraadio spordisaates üks tuntud n.ö. "spordimees" soovitas neile võistluskeeld panna ja neid mitte võistlustele lubada. Sellega ju saetakse sama oksa, kus suusaliit, olümpiakomitee ja kogu meedia ka istub. See on leninlik lähenemine, et vaenlane tuleb ära hävitada. Kedagi kõrvale suruda saab meil aga vaba konkurentsi korras võistluste teel. Eestis peakski olema vähemalt 2-3 konkureerivat koondist, kelle suusatajad pretendeerivad olümpiale. Võiks olla esimene koondis, teine koondis ja järelkasvu koondis. Järelkasvu koondis on oluline, kuhu noortel perspektiivikatel suusatajatel oleks võimalus jõuda. Enamus suusatreeneritest töötab ju noortega ja nende parimatest noortest peakski järelkasv tulema. Sellel teemal olen viimastel aastatel suusaliidu juhtide juttu kuulnud, et kohe tulevad noored andekad suusatajad, kes vahetavad vanemad välja. Need, kes sedasi räägivad, ei kujuta ette kui pikk ja raske on see tee tippu jõudmiseks. See treeningprotsess tuleb kindlustada ja seda tuleb juhtida.

Talvisel Lahti MM eel toimus MK etapp Otepääl, mida käisin ka vaatamas. Klassikatehnika 15km võistlusel võistles 15 Eesti meest. Pilt meie meestest oli mitte rõõmustav, vanemad mehed sõitsid oma kohad välja. Ei taha solvata nooremaid, aga nende ettevalmistus ja tehniline pool jättis soovida paremat. Hea oli muidugi see, et meil oli 15 suusatajat välja panna. Nendest meestest saab teha 3 tugevat treeningüksust, palju neid mehi siis Haanja Teami mahub. Aga millegipärast ei ole neid treeninguüksusi tehtud.

Meie suusameka Otepää on Kristina, Andruse ja Jaagu tulemuste toel ning eelmise suusaliidu initsiatiivil hästi välja ehitatud. On kunstlume tootmine, suusarajad, rullsuusarada, hüppemägi, lasketiir ning majutuskohad. Üks asi aga puudub, mis kaasaja suusakeskusel vaja on- see on suusatunnel suviseks ja sügiseseks suusatamiseks. Seal peaks olema sees ka tehnika mäestikutingimuste simuleerimiseks. Praegusel ajal toimub hulgaliselt suusavõistlusi keskmäestikus, mida on meile raskem taluda. See oli ka eelmise suusaliidu plaanis. Loota võiks, et praegune suusaliit selle ära teeb, et ennast tegudega tõestada. Praeguste ehitusvõimsustega on see võimalik, palju neid kõrgeid ehitisi Tallinnasse ikka ära mahub. Majanduslikult voolab palju raha Eestist välja suusatunnelite kasutamisel Saksamaal, Rootsis, Soomes ja mäestikulaagrites käimistega. Otepää suusakeskuse maine tõuseks ka tunduvalt. Raha hakkaks suusatunnel sisse tooma kindlasti rohkem kui mõni võimla. Rahvasuusatajate armee oleks ka seal järjekorras ukse taga.

Rääkisin hiljuti Anti Saarepuuga, Team Haanja treeneriga. Tal oli üks pealtnäha väike mure, sest nende Haanja Teamil, mis on ühtlasi Eesti suusakoondis, puudub suusamäärimise meister. Eestis on koolituse saanud kümmekond määrdemeistrit , kes töötavad praegu viie välisriigi suusakoondiste juures ja on hinnatud töömehed. Eesti  Suusaliit on oma 20 aastat töötanud hooldemeeskonna kahjuks laiali saatnud. Suusatamises on see üks väga oluline töölõik. Taliolümpial Pyeongchangis olevat suuskade libisema saamine eriti keeruline, sealsed klimaatilised tingimused on samuti rasked. Selle paiga vastu olid hääletamisel Euroopa suusariigid- nüüd tuleb aga sellega kuidagi toime tulla?

Laur Lukin,   Endine suusataja ja suusatreener aastast 1954

Fotod: Võrumaa Teataja