Ruka MK eelõhtu — Team Haanja

Ruka MK eelõhtu

Avaldatud: 23.11.2018
Segaduste vältimiseks: Kuusamo MK ja Ruka MK on üks ja seesama võistlus. Algselt kandis etapp Kuusamo MK nime, lähedalasuva suurema linna järgi. 2014/2015 hooajast mindi üle Ruka MK nimele. Tõenäoliselt sooviti rohkem rõhutada ja reklaamida Ruka suusakeskuse brändi. Ruka on Soome suuruselt teine mäesuusakeskus. Lisaks ühel nädalavahetusel toimuvatele murdmaa, kahevõistluse ja suusahüpete maailmakarikaetappidele jõuab siia ka freestyle-suusatamise MK - mogulitel võisteldakse kahe nädala pärast.

Tänavune lumetu ja pehme november on ka selles kandis pretsedenditu. Tavaliselt on vähemalt võistlusteks saadud piisavalt kunstlund toota. Ka sel aastal lootsid korraldajad veel nädala alguses, et suudavad puuduoleva rajaosa jaoks lume valmis teha. Pühapäevased distantsid sõidetakse siiski lühendatud ringidel (3x3,3km ja 4x3,75km). Välja jääb nii-öelda Impilinna tõus ja laskumine, mis on YLE kommentaatori Sami Jauhojärvi sõnul alatasa sportlastele peavalu valmistanud. Muuhulgas murdis USA suusataja Noah Hoffman 2014. aastal sel järsu kurviga lõppeval laskumisel kukkudes oma jala.

Hooldemeeste (aga ka sportlaste) mäletamist mööda on suuskade valimine ja määrimine Rukal alati keeruline olnud. Pole olemas sellist asja, nagu Ruka ilm – mõnel aastal paugub reeglitepärasest kõvem pakane ja teisel sajab vihma. Hooldemehed peavad suutma lisaks testimisele ennustada olude muutumist minutite jooksul võistluse käigus. 

Raul Seemale meenus, et ühel aastal korraldati vahetult enne võistlust koosolek ning kõigi võistkondade sõnum oli üks: „Selliste oludega ei saa suuski pidama.“ Sadas vihma, aga rada ise oli korralikult külm, mis tähendas sadava vee kohest külmumist, mille tulemuseks jääväli. Sellistes oludes oleks võinud rajale minna Saskia Alusalu, aga klassikasuuski toimima ei saadud. Rajamasin sõitis ringi läbi ja freesis jäise raja uuesti läbi.

MK-sari jõudis Rukale esimest korda 2002. aasta talve hakul. Esimesel päeval sõideti eraldistardist klassikat ja teisel päeval segateade (N+M+N+M, vastavalt 5+10+5+10km). Võimalik, et see on esimene ja viimane kord, kui murdmaasuusatamises on maailmakarika tasemel toimunud segateatesõit. Toonast meediakajastust lugedes ilmneb, et esimesel Ruka etapil kimbutas korraldajaid ja võistlejaid tugev pakane, mis võistluspäevadeks piisavalt järele andis, sest võistlused peeti esialgse programmi järgi.

Tänavune MK-hooaeg algab juba sel laupäeval siinsamas Rukal. Laupäeval on võistlustules klassikasprinterid. Meie võistkonna noorim liige, lätlanna Patricija Eiduka teeb siin oma MK debüüdi. Raido Ränkel ja Marko Kilp on siin juba mitmel korral varasemalt hästi sõitnud ning ka tänavu valmis mees-mehe vastu võitluseks finaalides. Mäletatavasti oli Marko mullu 11. ja Raido 15. Neile lisaks on sprintimas Karel Tammjärv ja Henri Roos. Marko, Raido ja Karel on stardis ka pühapäevasel 15km klassikadistantsil, mis on eeldatavalt Karelile meelepärasem võistlusformaat. Pühapäeval on stardijoonel ka Andreas Veerpalu.

Meie kahel hooldemehel Raulil ja Meelisel on siin Rukal abis Asko Saarepuu. Keerulistes oludes ja klassikavõistlustel on lisapaar töökäsi väga suureks abiks. Oleme Askole väga tänulikud, et ta saab meid aidata siin ja mõnel teiselgi etapil eeloleva hooaja jooksul. Häid ideid määrimiseks ja jõudu hooldemeeskonnale ning edu meie sportlastele!