Talveks valmis õigel ajal — Team Haanja

Talveks valmis õigel ajal

Avaldatud: 16.09.2018
Eestil on jätkuvalt tugev maine murdmaasuusatamise maailmas. Seda tänu tulemustele võistlusrajal, aga ka meie hinnatud suusahooldajatele, keda on palganud mitmed suured suusariigid. Eeloleval hooajal leiab meie hooldemehi askeldamas Venemaa, USA, Kasahstani, Soome, Poola, Šveitsi ja Leedu koondiste juures.

Olen ise sellel karusellil aastast 2001 ja töötanud koos paljude riikide tippspetsialistidega.

Selleks, et sportlasel oleks talvel hea suusapark, tuleb luua eeldus juba suvel. Hooldemeeste üks tähtsaid ülesandeid suveperioodil on suusatehaste külastus ja suuskade valimine. Puutusin sellega juba lapsepõlves tihedalt kokku sest mu isa töötas Dünamo suusavabrikus. Sel ajal oli nende kõva konkurent Pärnu suusavabrik Visu. Üritasin leida endale ikka paremaid suuski, kui  Pärnu poistel :)

Täna Eestis enam suuski ei toodeta. Küll on sellised tehased Austrias. Paiknevad nad suhteliselt lähestikku - üks Ramsau lähistel Radstadtis (Atomic) ja teine 150 km eemal, teisel pool Salzburgi Riedis (Fischer). Konkurents on tihe ja lumevaesed talved on viinud suusatootjad ühinemisele. Atomic toodab koos Salomoniga ja Fischer on ostnud ära One Way brändi.

Eestlastele kullasuuski tootnud Fischer on täna jätkuvalt meie tippe abistamas ja toetamas. Kogu Eesti paremik on koondunud selle suusamargi alla. Mul oli taaskord väga hea võimalus käia meie sportlastele suuski valimas otse tehases. Tööpäevad on seal pingelised ja rahvusvahelist seltskonda liigub ringi palju. Minuga samaaegselt valisid seal suuski prantslaste ja Valgevene biathloni hooldemehed. Lao seis muutub pidevalt, suuski tuleb iga päev juurde.

Eelmine talv oli Euroopas lumerikas ja suusatootja kiitis lõppenud hooaja majandustulemusi. See jäi tehases ka silma, et töölisi oli oluliselt juurde palgatud ja investeeritud oli uuenenud masinaparki. Tavapäraselt oleme tellinud suusad ette, kuid osa valikust tuleb teha ka kohapeal ja õiged paarid oma käega välja selekteerida. Minu hinnangul on viimastel hooaegadel uued suusad olnud selgelt paremad, kui vanemad mudelid! Oktoobris tulen tehasesse tagasi, sest sel korral veel kõiki vajalikke suuski ei leidnud. Hinnangu uutele suuskadele saame anda talvel, kuid senikogetu põhjal jään uue suusavalikuga rahule.

Lisaks tehases käimisele sain Team Haanja meestega Ramsaus pea nädala treenida. See mulle meeldib! Ka hooldemees peab olema heas füüsilises vormis, et pikad päevad suusateste ja -määrimist ära kesta. Team Haanja atleetide tulemused on taas tõusuteel. Seda näitavad nii olümpiamängude kohad, kui ka selgelt paranenud MK-sarja tulemused. Ootame talve ja pöidlad pihku!

Raul Seema
Team Haanja hooldemees